Pastaruoju metu susidomėjimas eteriniais aliejais itin išaugo, o jų panaudojimo galimybės – neišmatuojamos. Eterinius aliejus galima naudoti norint numalšinti galvos skausmą, pagerinti miego kokybę ar tiesiog kaip prevencinę priemonę nuo peršalimo ligų šaltuoju metu laiku.
Naudojami tinkamai, eteriniai aliejai gali teigiamai paveikti jūsų sveikatą ir savijautą. Žinau, kad informacijos apie aromaterapiją ir eterinius aliejus yra tikrai daug ir visą ją perskaityti turbūt neužtektų kelių gyvenimų, tad šiame įraše pateiksiu svarbiausią pagrindinę informaciją. Taigi, pradėkime pažintį su gamtos stebuklu, galinčiu tapti nuolatiniu jūsų palydovu.
KAS YRA ETERINIAI ALIEJAI?
Paprastai tariant, eteriniai aliejai yra koncentruoti augalų ekstraktai, kurie išgaunami iš augalo lapų, šaknų, žiedų, vaisių, medienos ar žievės. Dažniausiai tokiam ekstraktui išgauti pasitelkiamas distiliacijos vandens garais būdas, o eterinių aliejų išgavimui iš citrusinių vaisių pasitelkiamas šaltas spaudimas.
Yra ir trečias būdas, kuris naudojamas jei augaluose eterinių aliejų itin nedaug – tai ekstrakcija organiniais tirpikliais. Tokiu būdu išgauti eteriniai aliejai vadinami absoliutais. Jei kada susimąstėte, kodėl absoliutai yra tokie brangūs, nepamirškite, kad pagaminti 15ml rožių absoliuto prireikia beveik 700 rožių.
AROMATERAPIJA – KAS TAI?
Aromaterapija yra natūrali, neinvazinė profilaktikos sistema, kurioje naudojami eteriniai aliejai. Nors gerosios augalų savybės žinotos nuo seniausių laikų, pats aromaterapijos terminas įsigalėjo tik praėjusio amžiaus viduryje. Aromaterapiją galima vadinti ir mokslu, nes ji tyrinėja fiziologines, psichologines ir dvasines reakcijas į aromatinius augalų ekstraktus bei natūralų žmogaus sveikimo procesą.
Kuomet įkvepiame eterinių aliejų, kvapo molekulės keliauja tiesiai į smegenis ir veikia migdolinę liauką, kuri dar kitaip žinoma kaip emocinės atminties saugykla ir pačių emocijų centras. Būtent todėl aromaterapija gali teigiamai veikti mūsų emocijas ar net paskatinti malonius prisiminimus.
ETERINIŲ ALIEJŲ NAUDA
Naujausi moksliniai tyrimai susitelkia į įvairias aromaterapijos ir eterinių aliejų panaudojimo galimybes. Štai praėjusiais metais Irano mokslininkai pasitelkė citrinų eterinį aliejų siekdami padėti širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams. Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad tokia aromaterapija itin veiksminga siekiant normalizuoti širdies ritmą, pastebėtas ir raminamasis poveikis.
Kai kurios studijos taip pat rodo, kad aromaterapija yra veiksminga, jei pacientas skundžiasi nerimo sutrikimais, depresija, nemiga, apetito stoka. Ir tai – tik pradžia. Panašu, kad esant tokiam aromaterapijos atgimimui, greitu metu sulauksime dar daugiau įdomių atradimų.
KURIE ETERINIAI ALIEJAI GERIAUSI?
Eterinių aliejų pasiūla rinkoje – itin didelė, tad visų pirma svarbu įsitikinti, kad juose nėra pridėtinių ingredientų. Taip pat labai svarbu turėti saiko jausmą, nors tik pradėjus pažintį su aromaterapija taip norisi išbandyti viską. Kruopščiai atsirinkite jums patinkantį kvapą, kuris neerzintų, ir netingėkite pasidomėti, kurių augalų savybės tinkamiausios esamų simptomų mažinimui. Beje, tikrai nerekomenduoju eterinių aliejų gerti, nors pasitaiko ir tokį profilaktikos būdą besiūlančių.
Vieni populiariausių aliejų yra šie:
- Levandų eterinis aliejus. Daugybę žmonių levandų kvapas veikia raminančiai, todėl jis naudojamas norint sumažinti nerimo ir streso simptomus ir pagerinti miego kokybę.
- Arbatmedžio eterinis aliejus. Vietiniai Australijos gyventojai šį eterinį aliejų tepdavo ant žaizdų, o šiuolaikinėje medicinoje jis pasitelkiamas malšinti aknės padarinius, vabzdžių įkandimus.
- Citrinų eterinis aliejus. Citrusų kvapas labai pakelia nuotaiką, nuteikia energingai. Šis eterinis aliejus asocijuojasi su švara, jį galima naudoti ir namų valymo produktų gamybai.
- Rožių ir jazminaičių absoliutai. Jie naudojami kaip natūralūs afrodiziakai, galintys stimuliuoti seksualumą – natūralią sveiko organizmo reakciją į energijos perteklių.
Galiausiai, eterinių aliejų atveju taisyklė „kokybė > kiekybė“ yra aukso vertės. Tad pabaigai duosiu keletą vertingų patarimų, padėsiančių išsirinkti aromaterapijai tinkamus produktus:
- Rinkitės tamsaus stiklo pakuotėse esančius gaminius. Natūralūs eteriniai aliejai yra itin stiprios koncentracijos, todėl plastiko pakuotė gali signalizuoti apie tai, kad produkte yra priemaišų. Beje, tiesioginiuose saulės spinduliuose eterinių aliejų struktūra ima kisti: dalis natūralių cheminių medžiagų suyra ar pasikeičia taip, kad nebeteikia taip trokštamų terapinių savybių.
- Palyginkite kainas. Kaip jau minėjau, dėl sudėtingo gamybos proceso natūralių eterinių aliejų ir absoliutų kaina yra gan didelė, tad jei matote įtartinai pigią produkciją – greičiausiai ji nebus 100% gryna.
- Būkite kritiški. Jei kyla bent menkiausia abejonė dėl eterinių aliejų kokybės, nebijokite gamintojo paprašyti autentiškumą įrodančių sertifikatų.